DriftinformationDrift!
Till startsidan för Hässleholm Miljö
DriftinformationDrift!

VA-projekt i Hörja och Röke

I Hörja och Röke har vi två investeringsprojekt som löper parallellt med varandra: I Hörja bygger vi ett robust och modernt reningsverk med högre kapacitet. Vi lägger också överföringsledningar som ska leda dricksvatten från Hörja till Röke och avloppsvatten från Röke till Hörja reningsverk.

En illustartion av Hörjas nya reningsverk. En sandgul servicebyggnad till höger i bild, tre betonggjutningar till vänster i form av en silo och två bassänger. Två personer i varselkläder syns på bilden.

Hörjas nya reningsverk. Illustration: här!

Överföringsledningar mellan Röke och Hörja

Vi ska bygga två överföringsledningar mellan Röke och Hörja. En ledning som leder avloppsvatten från Röke till det nya reningsverket i Hörja, samt en ledning som leder dricksvatten från Hörja vattenverk till Röke. Arbetet med att lägga ledningarna beräknas starta januari 2026.

Fakta om överföringsledningarna

  • En ledning för spillvatten, eller avloppsvatten, som det också kallas.
  • En ledning för dricksvatten.
  • Båda ledningarna är cirka fem kilometer långa.
  • Två pumpstationer byggs längs sträckan för att transportera spillvattnet från Röke till reningsverket i Hörja.
  • Entreprenaden påbörjas i januari 2026. Avslutas årsskiftet 2026-2027.
  • Entreprenör FASAB Mark AB

Reningsverket i Hörja är snart färdigt

Målet med det nya reningsverket i Hörja är ett robust och modernt reningsverk. Reningsverket ska vara redo att tas i bruk under 2026. När projektet är klart har vi ett modernt reningsverk med kapacitet att rena avloppsvatten från både Hörja och Röke, samt eventuella framtida utbyggnader av orterna. Anläggningen kommer också att uppfylla framtidens miljökrav. Den kan säkra en trygg och hållbar rening av avloppsvattnet på lång sikt. Detta skapar förutsättningar för fortsatt tillväxt i Röke och Hörja.

Så kan du påverkas

Vatten- och avloppsledningarna i Hörja och Röke kommer att vara i drift som vanligt under arbetets gång och du som bor här kommer ha fortsatt tillgång till vatten- och avloppstjänster.

En karta som visar var överföringsledningarna för vatten och avlopp mellan Röke och Hörja föreslås att ligga.

Den röda linjen visar på ett ungefär var överföringsledningen mellan Röke och Hörja planeras. Den röda pricken i Hörja visar platsen för det nya reningsverket.

Senast ändrad: