DriftinformationDrift!
Till startsidan för Hässleholm Miljö
DriftinformationDrift!

Säkrar fjärrvärmenätet på Andra Avenyen

Det här projektet är klart. Här kan du läsa om vad vi har gjort och varför.
Vi har bytt ut gamla delar av fjärrvärmenätet på en sträcka av Andra Avenyen i Hässleholm. Vi har tagit bort fyra så kallade betongkammare för fjärrvärme för att kunna säkra vår leverans av fjärrvärme till området. Betongkammarna var i dåligt skick och vi har moderniserat den här delen av fjärrvärmenätet. Projektet pågick mellan vecka 33 och 48.

Därför genomförde vi arbetet

Betongkamrarna på Andra Avenyen var gamla och slitna. Det innebär att risken för läckor i fjärrvärmenätet ökar. När vi byggde bort kamrarna bytte vi också ut fjärrvärmeledningarna till nya och större. Samtidigt säkerställer vi att våra medarbetare har en trygg arbetsmiljö när de inte behöver ta sig ner i marken för att reglera ventiler.

Fjärrvärmen har en viktig roll att spela i samhällets energiomställning. Det här projektet är en del av att vi ska kunna fortsätta leverera fjärrvärme i många år framöver. Och för att vår stad ska kunna växa.

En karta över en gata med en röd markering.

Delar av Andra Avenyen kommer att vara avstängd i olika perioder mellan Östergatan och Åkaregatan.

Fjärrvärmen är en del av vår omställning

Fjärrvärmen har en viktig roll att spela i samhällets energiomställning. Inför framtiden är ett av våra fokusområden att satsa på utökad kraftvärmeproduktion. Med fjärrvärme tar vi tillvara resurser som annars skulle gått till spillo. Rester från skogsavverkning, utsorterat brännbart restavfall och spillvärme från industrin blir värme och varmvatten.

Sedan 1972 har vi producerat fjärrvärme till villor, flerfamiljshus och företag i Hässleholms kommun. Det här projektet ger oss förutsättningar att fortsätta leverera fjärrvärme under många år till.

Senast ändrad: