DriftinformationDrift!
Till startsidan för Hässleholm Miljö
DriftinformationDrift!

Publicerad:

Hässleholm Miljö varnar: vi är nära kritiska nivåer för dricksvattnet

Uppmaningarna om att spara på dricksvattnet har inte gett effekt, trots risken för vattenbrist. Hässleholm Miljö går därför ut med en skarpare uppmaning om att begränsa vattenanvändningen i hela kommunen. – Vi är i ett allvarligt läge. Alla behöver verkligen hjälpas åt nu, säger Jens Richard, tillförordnad VA-chef.

En gul bakgrund med en blå linjeteckning av en man som står framför en dörr.

En meter ifrån kritisk nivå

Hässleholm Miljö följer noggrant nivåerna för grundvattnet i kommunen. Precis som i resten av södra Sverige är nivåerna ovanligt låga för årstiden. Trots flera uppmaningar om att spara på dricksvattnet har vattenanvändningen i stället ökat.

- Vi tror att många fortfarande inte förstår att vi är i ett allvarligt läge. Vi är bara en meter ifrån en kritisk nivå för grundvattnet. Vi tar nu direkt från magasinet, och det fylls inte på. Det innebär att vi snart är i ett läge där vi behöver begränsa användningen kraftigt, alltså ett bevattningsförbud. Vi måste förstå att dricksvattnet inte är en oändlig resurs. Vi riktar också uppmaningen till näringslivet. Vad kan de göra i sina verksamheter för att spara på dricksvattnet? Vattenanvändningen måste minska i hela samhället. Varje droppe räknas, på riktigt, säger Jens.

Det här innebär begränsad vattenanvändning

Begränsad vattenanvändning innebär det här för alla:

  • vattna inte trädgården med vattenspridare eller slang
  • fyll inte pooler, badtunnor, uppblåsbara barnpooler och lek inte i vattenspridaren
  • använd inte högtryckstvätt eller tvätta fasader, trall, stenläggningar med mera med vattenslang
  • ta kortare duschar. Bada inte badkar
  • stäng av kranen när du borstar tänderna, rakar dig eller skalar potatis
  • kör endast fulla disk- och tvättmaskiner.

Vill undvika bevattningsförbud

Nästa steg efter den skarpare uppmaningen om att begränsa vattenanvändningen är bevattningsförbud, om situationen förvärras. Även om namnet anspelar på förbud mot bevattning blir konsekvenserna vid ett bevattningsförbud betydligt större än så. Då får dricksvattnet bara användas till mat, dryck och hygien.

- Det vill vi undvika så långt det är möjligt, eftersom det blir väldigt stor påverkan för kommuninvånarna och näringslivet, men vi kan ta till det om vi måste. Det handlar helt enkelt om att se till att det finns vatten till det mest nödvändiga, säger Jens.

Samverkar med Hässleholms kommun

Hässleholm Miljö samarbetar med kommunens olika förvaltningar för att ha ett samlat grepp, en gemensam lägesbild och ta ett gemensamt ansvar. Det har lett till att kommunen har gjort flera anpassningar i sina verksamheter, bland annat att inte ha i gång fontäner, fuktmätare och bevattningsprogram på fotbollsplanerna, samt att räddningstjänsten använder vatten från branddammar och sjöar till släckningsarbeten, när det är möjligt

Hässleholm Miljö samverkar också med länsstyrelsen och andra kommuner i Skåne. Kontinuitetsgruppen för VA (krisledning inom affärsområdet) är aktiverad sedan måndagen den 1 juni.

Risk för vattenbrist

Det regn som kommer nu tar växtligheten upp. Vi ska klara oss på det vatten som vi har, långt in på hösten. Och det fylls inte på.

- Vi är i ett allvarligt läge, och det behöver fler bli medvetna om. Samtidigt vill vi passa på att vi tacka alla personer, organisationer och företag som redan hjälper till att spara på vattnet och som har ställt om för vårt viktigaste livsmedel, säger Jens.

Senast ändrad: