Publicerad:
Det här gör Hässleholm Miljö för att spara på dricksvattnet
Att spara på vatten är inget nytt för oss på Hässleholm Miljö. Nu är det kanske mer aktuellt än någonsin. Vi gör redan åtgärder för att på sikt minska vår dricksvattenförbrukning. Men vi gör också konkreta delar här och nu utifrån läget med de mycket låga grundvattennivåerna.

Varje droppe räknas - in till vattenverken och ut från dem. Vi gör det vi kan för att spara på vårt viktigaste livsmedel.
Slutat underhållsspola vattenledningar till 90 procent
En av de stora åtgärderna som vi har börjat med, eller rättare sagt slutat med, är att vi till 90 procent låter bli att underhållsspola dricksvattenledningarna förebyggande. Åtgärden kan innebära att vissa områden kan få lite missfärgat vatten, men det är inte farligt att dricka. Spolningen är annars en del av vår vanliga drift för att kunna leverera ett klart och fint vatten i områden med gamla ledningar.
De 10 procent av ledningarna som vi fortsätter att spola behöver det, eftersom vattnet rinner igenom sämre där. Då spolar vi med jämna mellanrum för att undvika att vattnet blir väldigt missfärgat.
- Tack vare det här sparar vi cirka 300 000–400 000 liter dricksvatten varje månad, bara på att inte spola. En annan sak som vi har börjat titta på tillsammans med kollegorna på fjärrvärmeverket är om det är möjligt att använda tekniskt vatten från processerna för att spola avloppsledningar, säger Fredrik Velin, chef för enhet Rörnät.
Effektivare att hitta läckor med digitala vattenmätare
Vi letar alltid läckor i vårt ledningsnät, för att minska förlusten av dricksvatten. I dagsläget har vi cirka 700 digitala vattenmätare runt om i kommunen som underlättar läcksökningsarbetet. De larmar så fort förbrukningen avviker och hjälper oss på så sätt att snabbare hitta och åtgärda läckor.
- Den senaste tiden har vi kunnat se högre förbrukning än vanligt på en del företag, skolor, idrottshallar, fastighetsbolag och privatkunder där vi har satt in de digitala mätarna. Oftast handlar det om rinnande toaletter eller droppande kranar, och då är det en snabb åtgärd. På tre besök hos kunder förra veckan kunde vi minska dygnsförbrukningen med 4 000 liter dricksvatten per dygn, som bara stod och rann ut, berättar Fredrik.
Målet är att installera minst 1 200 digitala vattenmätare under 2026.
Vi gör också de här åtgärderna här och nu:
- tvättar bara arbetsfordon om vi absolut måste, som till exempel slambilarna
- har dialog med vattentransportörer och ber dem undvika att fylla pooler med dricksvatten från vattenkioskerna
- ser över våra processer för att minska på vattenförbrukningen inom alla affärsområden.

1 200 digitala vattenmätare ska på plats under året.
Alltid rädda om vårt vatten
Vi har som mål inom bolaget att minska vår egen dricksvattenförbrukning och förluster i ledningsnätet med 35 procent fram till 2030. Förutom att vi sparar vatten i läget som är nu investerar vi och underhåller ledningsnätet för att minska risken för akuta läckor på gamla ledningar och ser över vilka processer vi kan återanvända vatten i. Vi tittar också på hur vi kan hitta smarta samarbeten med andra verksamheter i kommunen.
Så jobbar vi med vattenfrågan
Förutom att VA mäter och följer nivåerna i våra brunnar, har vi därför också inlett ett tydligare samarbete med Hässleholms kommun. VA och kommunikationsenheten jobbar tillsammans med de olika förvaltningarna för att ha ett samlat grepp, en gemensam lägesbild och ta ett gemensamt ansvar. Det har lett till att kommunen har gjort flera anpassningar i sina verksamheter. Vi är också med på länsstyrelsens samverkanskonferenser för att få del av den regionala lägesbilden och för att synka kommunikationsinsatser.
Att spara på vatten är inget nytt för oss. Men det är mer aktuellt än någonsin.
Senast ändrad: